Fakty i mity o odkurzaczach centralnych

Nie jesteś pewien, czy zdecydować się na instalację centralnego odkurzania, dotarły do Ciebie różne informacje, czasami sprzeczne. Może ktoś krytykował odkurzacz centralny jako niezasadną inwestycję? Zazwyczaj krytykują ci, którzy się nie zdecydowali, a później żałują.

Zapoznaj się z listą kilku pytań i odpowiedzi, które zadają sobie najczęściej osoby zainteresowane odkurzaczem centralnym. Jest wiele mitów związanych z tym urządzeniem. Mamy nadzieję, że ta lektura rozwieje wszystkie wątpliwości.

Czy instalacja się nie zapcha?

Czy instalacja centralnego odkurzanie się nie zapcha?

Prawidłowo wykonana instalacja centralnego odkurzacza, nie ma prawa się zapchać. Jest ona zabezpieczona przed zassaniem przedmiotów, które mogłyby utkwić w jej wnętrzu.

Na zabezpieczenia składają się:

  • Specjalne przewężenia w gniazdach ssawnych, na których zatrzymają się zbyt duże przedmioty.
  • Specjalne ostre kolana za gniazdami ssawnymi, które mają za zadanie zatrzymać przedmioty zbyt długie do pokonania instalacji w ścianach.
  • Łagodne łuki i inne kształtki przeznaczone do prowadzenia instalacji.

Oznacza to, że można używać odkurzacza centralnego bez obawy o zapchanie się instalacji.

 

Wygoda

Czy wąż giętki jest lekki i wygodny w noszeniu?

Węże giętkie stosowane w systemie SistemAir są bardzo lekkie i odporne na złamania lub zgniecenia.

Będziesz zaskoczony jak łatwe i wygodne są w użytkowaniu. Nawet sprzątanie innych powierzchni niż podłoga przychodzi z łatwością w odległości do 15 metrów od gniazda ssawnego.

Obecnie sprzedawane węże giętkie charakteryzują się niespotykaną trwałością i jakością wykonania. Przeważająca większość wyposażona jest w wygodny wyłącznik w uchwycie, który pozwala na zdalne włączanie i wyłączenia odkurzacza, bez konieczności wyjmowania węża giętkiego z gniazda w ścianie.

Dodatkowo oferujemy zestawy sprzątające Flisy, które dzięki usunięciu przewodu elektrycznego z węża są lżejsze o 40% od reszty węży.

Dla wygody użytkowania w dowolnych systemach odkurzaczy centralnych węże giętkie oferujemy w następujących długościach:

  • 9 m
  • 10,5 m
  • 12 m
  • 15 m

W dużych domach piętrowych użytkownicy często decydują się na zakup osobnego zestawu do sprzątania na każdą kondygnację domu, tak aby był pod ręką w każdym miejscu w domu.

Dodatkowo, bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego zestawu do sprzątania, którego przeznaczeniem jest użytkowanie w garażu. Podłoga w garażu może być brudna, więc sprzątanie samochodu niesie za sobą ryzyko zabrudzenia węża giętkiego, który wniesiony później do domu mógłby ubrudzić dywany lub meble.

Należy koniecznie pamiętać o zamontowaniu gniazda ssawnego w garażu. Odkurzacz centralny generuje dużo większe podciśnienie niż popularne systemy przenośne, więc odkurzony samochód wygląda prawie jak nowy.

 

Roztocza i mikroorganizmy

Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w rurach
w ścianach będą gromadzić się roztocza i inne mikroorganizmy ?

Nie, nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdyż prędkość przepływu powietrza w rurach w prawidłowo zaprojektowanej instalacji przekracza 100 km/h, co oznacza, że siła porywania jest tak duża, iż żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy nie będą w stanie przykleić się do ścian przewodów instalacyjnych. Ponadto, gniazda ssawne są szczelne i stanowią barierę między pomieszczeniami mieszkalnymi, a instalacją odkurzacza centralnego.

Znane są przypadki skażeń instalacji wentylacji lub klimatyzacji, czy istnieje tutaj analogia z instalacją centralnego odkurzania ?

Nie, są to zupełnie inne instalacje i źródła zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że instalacja wentylacyjna lub klimatyzacyjna dostarcza do pomieszczeń powietrze, którym potem oddychamy, natomiast instalacja odkurzacza wydmuchuje powietrze na zewnątrz. Źródłem najgroźniejszych zagrożeń płynących z użytkowania instalacji klimatyzacyjnych są bakterie potocznie zwane Legionella pneumophila, których naturalnym środowiskiem są zbiorniki wodne, a do instalacji wentylacyjnej dostają się np. z instalacji nawilżającej powietrze. Widzimy więc, że wszelkie podejrzenia dot. zagrożeń podobnych do tych czyhających na użytkowników inst. wentylacyjnych są bezpodstawne. Odkurzacz centralny wydmuchuje z domu powietrze na zewnątrz, a nie do środka, nie nawilża powietrza. Natomiast korzyści płynące z bezpowrotnego pozbycia się z domu roztoczy i innych alergenów są nie do podważenia.

 

Filtry

Czy odkurzacz centralny posiada filtry?

Tak, odkurzacze centralne SistemAir filtrują powietrze, zanim wydmuchają je na zewnątrz domu.

Jednostki cykloniczne stosują zaawansowane filtry wykorzystujące siły odśrodkowe, które dodatkowo wspierane są filtrami elektrostatycznymi.

Jednostki typu split, dodatkowo posiadają filtr włosów. Włosy są zanieczyszczeniami bardzo trudnymi w separacji, więc specjalne filtry docenią zarówno posiadacze zwierząt jak i właściciele domów wyłożonych wykładzinami dywanowymi.

Tańsze jednostki używają jako filtrów worków odwróconych. Pomimo ich zdolności do samooczyszczania, czasami trzeba je otrzepać. Nie jest to popularna cecha. Doceń, że uprzedzamy cię o tym przed zakupem odkurzacza centralnego. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która o tym mówi otwarcie. Materiały naszych worków odwróconych są wykonane z najlepszych surowców (Micro-tex lub DuPont Teflon). Aby uczynić życie łatwiejszym, jako jedyni oferujemy opcję zamontowania do jednostki centralnej papierowego worka na śmieci, który jest jednocześnie bardzo dokładnym filtrem. Ponieważ worek jest bardzo dużej pojemności, w przeciętnym domu będzie konieczność jego wymiany około 2 razy do roku. Zawsze masz wybór worek odwrócony lub jednorazowy worek papierowy.

 

Czy system jest drogi?

Nie, będziesz zdziwiony jaki jest tani.

Ponadto, system ten zwiększa wartość Twojego domu.

Co więcej, jest na tyle trwały aby pracować dla ciebie wielokrotnie dłużej niż systemy przenośne.

Co ważniejsze, na etapie budowy domu należy zamontować tylko instalację, która jest ukryta w ścianach. To naprawdę nie jest duża inwestycja. W zależności od stopnia skomplikowania kosztuje ok. 150 – 300 zł za punkt.

Resztę inwestycji można skończyć dopiero po wprowadzeniu się do nowego domu… lub nawet później.

 

Siła ssania

Czy siła ssania spada gdy oddalamy sie od jednostki centralnej?

Nie.

System SistemAir gwarantuje takie samo, nadzwyczajne podciśnienie we wszystkich gniazdkach ssawnych w całym domu. Nawet gniazdka usytuowane najdalej od jednostki centralnej zapewniają podciśnienie niespotykane przy systemach przenośnych.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dużych i wydajnych oryginalnych silników Ametek, zaprojektowanych specjalnie do współpracy z odkurzaczami centralnymi.

Scroll to Top